16th Annual ReelHeART Film and Screenplay Winners Announced


16th Annual ReelHeART International Film and Screenplay Festival

In a challenging year where all of our abilities have been tested, we first must thank the entire ReelHeART Technical Support Team. With a very small operating budget, they got each and every film and documentary online without a hitch, broadcasting us live to Social Media through Zoom, and had Audiences around the World excited to engage with ease and a real sense of ‘Community.’ We could not have done this without your invaluable testing, and longs months of hard and diligent work.  Thank You Tech Team!


We Are Pleased to Announce the Winners of ReelHeART 2020

 

Honorable Mention

  • A Rock And A Hard Place – Dir. Tricia McLeod, Toronto, Canada
  • Duty – Dir. Ivan Smirnov, Moscow, Russian Federation
  • Night Birds & Ghost Crabs – Dir. Robert Sickels, USA
  • The Birth Of Venus | La Naissance De Vénus – Dir. Virginie Kahn, France

Best Student/Thesis Film

  • What Do You See? (Veo, Veo) – Dir. Tania Cattebeke, Paraguay

ReelHeART Alumni Film Award (From Script To Screen)

  • Swept Away – Screenwriter Sheri Davenport, USA – Dir. Thomas Grascoeur, France

Best Animated or New Media Film

  • Blobsville – Dir. Kevin Corcoran, USA

Best Experimental Film

  • Stan – Dir. JP “James” Olsen, Dir. Kristen Nutile, USA

Best ‘Smart Phone’ Film

  • How Are You…? – Dir. Howon Kim, Korea
  • Mason And Jay Save The World! – Dir. John Woosley USA

Best Music Video

  • Nevertheless It’s Christmas – Thomas Florek – USA

Best LGBTQ Film

  • Lolo – Dir. Leandro Goddinho, Dir. Paulo Menezes, Germany
  • 703 – Short, Gay And Delicious – Dir. Tom McIntire, USA 2nd
  • Reshaping Beauty: Round In All The Right Places – Dir. Tom Goss, USA 3rd

Best Dance Film

  • We Are All On The Same Bus – Dir. Nuno Serrão, Portugal
  • Blank Canvas – Dir. Alisa Traskunov, USA 2nd
  • At The Limit Of Feelings – Dir. Liudmila Komrakova, Russia 3rd

Best Music Related Film

  • Strange Tenants: Ska’d For Life – dir. Fiona Cochrane, Australia
  • Musica Cubana – A Story To Be Told – Dir. Kurt Hartel, Germany 2nd
  • In The Same Direction: Jeff Pifher & Socrates’ Trial – Dir. Alexander Craven, USA 3rd

Best Documentary Short

  1. Belle-Ile In Acadie – Dir. Phil Comeau, Canada
  2. Shot Down: Howard Snyder And The B-17 Susan Ruth – Dir. Michael R Mazur, USA 2nd
  3. I Created You – Dir. Noel Mcintyre, Ireland 3rd

Best Documentary Feature

  1. Shadows Of History – Hitler‘s Secret Bio Weapons – Dir. Marc Fehse, Germany
  2. My Dear Mother – Dir. Paul-Anders Simma, Finland/Norway/Sweden 2nd

Best International Short Film

  • Play – Dir. Piotr Sulkowski, Poland

Best International Feature Film

  • Lebendig – Alive  – Dir. Michael Siebert, Germany

Best French/French Language  Film

  • Belle-Ile In Acadie – Dir. Phil Comeau, Canada

Best Action / Adventure Film

  • The Last Pizza – Dir. Gerte Kombate, Togo, West Africa/China

Best Film Short

  1. Play – Dir. Piotr Sulkowski, Poland
  2. Fyrvaktaren – Bathtub By The Sea – Dir. Ole-André Rønneberg, Norway 2nd
  3. ‘Berta Boys – Dir. Kyle Terrence, Canada 3rd

Best Film Feature

  1. Woman Of The Photographs – Dir. Takeshi Kushida, Japan
  2. Seven Short Films About (Our) Marriage – Dir. Chris Hansen, USA 2nd
  3. Thanks! Dir. Gabriele Di Luca, Mantua, Lobardy, Italy 3rd

Best First Time Filmmaker

  • Effigy – Poison And The City – Dir. Udo Flohr, Germany

Best Canadian Film or Documentary

  • Belle-Ile In Acadie – Dir. Phil Comeau, Canada

Best Thriller Film

  • Hurricane Aaron – by Director J.R. Howell

Best Period Piece/Historical Drama

  • Effigy – Poison And The City – Dir. Udo Flohr, Germany
  • Walking Point – Dir. RJ Nevens, Jr. USA 2nd

Best Production Design

  • Effigy – Poison And The City – Dir. Udo Flohr, Germany – Knut Splett-Henning
  • Effigy – Poison And The City  – Dir. Udo Flohr, Germany – Christina von Ahlefeldt

Best Set Decoration

  • Effigy – Poison And The City – Dir. Udo Flohr, Germany – Melanie Ullrich

Best Cinematography

  • Effigy – Poison And The City – Dir. Udo Flohr, Germany – Thomas Kist

Best Editing

  • Lebendig – Alive – Dir. Michael Siebert, Germany – Michael Siebert

Best Sound

  • Musica Cubana – A Story To Be Told – Dir. Kurt Hartel, Germany
    Sound Editor – Alexander Meister

Best Original Score/Original Music

  • Effigy – Poison And The City –  Dir. Udo Flohr – Germany
    Composer, Nic Raine, Performed by the City of Prague Philharmonic Orchestra
  • Still Here Dir. Tom Pardoe, USA 2nd
  • Composer, William V. Malpede

Best Actor  *TIE*

  • Wolfram Rupperti as “Wolfram” – Lebendig – Alive – Dir. Michael Siebert, Germany
  • Drez Ryan as “Noah” – Seven Short Films About (Our) Marriage – Dir. Chris Hansen, USA

Best Actress  *TIE*

  • Sophie von Kessel as “Sophie” – Lebendig – Alive – Dir. Michael Siebert, Germany
  • Sara Delgado as “Arami” What Do You See? (Veo, Veo) – Dir. Tania Cattebeke, Paraguay

Best Ensemble Cast

  • Blackhole. – Dir. Holly Pilcavage

Best of Fest  *TIE*

  • Lebendig – Alive  Dir. Michael Siebert, Germany
    Effigy – Poison And The City –
    Dir. Udo Flohr, Germany

Top Short Screenplays 

  • In Your Hands – Screenwriter, Carlo Liberatore – Italy
  • What Ever Happened to Jonny Faith Screenwriter, Benjamin Pollack – USA* 2nd
  • Ache – Screenwriter, LeLe Park – USA 3rd

Top Feature Screenplays

  • Canada Waites – Laurie Brand – USA 1st *
  • Community Resources Brendan Kelly – USA 2nd
  • The Vicar’s Daughter – Robert Thompsett – Canada 3rd

Top TV Pilots

  • Levi’s Pet Emporium – Gemma Paul – United Kingdom* 2nd
  • The Mâr Chronicles – A. S. Templeton – USA* 3rd

NB Screenplays marked with (*) compete for Best Overall from our writing only competition
ReelHeART International Screenplay and TV Pilot Script Competition

Leave a Comment