2020 ReelHeART – Official Film and Documentary Selections Announced

Updated April 11, 2020 – 15:51 EST

ReelHeART International Film and Screenplay Festival – July 06-11, 2020 – *Online* due to Covid-19

The 16th Annual ReelHeART International Film and Screenplay Festival is Pleased to announce the Official Selections for 2020 below. All Categories are Competition.

Categories will be updated Today through Easter weekend:


Action / Adventure Film Category

  • The Last Pizza
    Dir. Gert Kombate – USA
  • Other Films TBD

Animated Film Category

  • Blobsville
    Dir. Kevin Corcoran – USA

Canadian Film Category

  • A Rock and a Hard Place
    Dir. Tricia Mcleod – Canada/Toronto
  • Do Turtles Swim in Maple Syrup?
    Dir. Paul-Daniel Torres – Canada/Toronto
  • Isolation
    Dir. Justin Bromley – Canada/BC
  • Our House
    Dir. Susan Bayani – Canada/Toronto

Dance and Music Film Category

  • At The Limit of Feelings
    Dir. Liudmila Komrakova – Russian Federation
  • Sentiments Distingués – Distinguished Feelings
    Dir. Keren Marciano – Germany
  • Blank Canvas
    Dir. Alisa Traskunov – USA
  • Bória
    Dir. Iwona Pasińska – Poland
  • Claim
    Dir. Keely Song – USA
  • Kaddume
    Dir. Álvaro José Peña – Colombia/Canada
    Dir. Sergio López Guevara – Colombia/Canada
    Dir. Rodrigo García – Colombia/Canada
    Dir. Roberto Ávila – Colombia/Canada
  • Still Here
    Dir. Tom Pardoe – USA
  • The Birth of Venus
    Dir. Virginie Kahn – France
  • Tumult
    Dir. Marta Renzi – USA
  • Umbrella Dance For Hong Kong
    Dir. Wong King Fai – Hong Kong
  • We Are All On The Same Bus
    Dir. Nuno Serrão – Portugal

Experimental Film Category

  • Fyrvaktaren – Bathtub By The Sea
    Dir. Ole-André Rønneberg – Norway
  • Neighbors
    Dir. Alba Curos – Spain
  • Night Birds & Ghost Crabs
    Dir. Robert Sickels – USA
  • Stan
    Dir. JP Olsen, Dir. Kristen Nutile – USA

Feature Documentary Category

  • Born To Be
    Dir. Tania Cypriano – USA
  • Five Years North
    Dir. Zach Ingrasci, Dir. Chris Temple – USA
  • Musica Cubana – A Story To Be Told
    Dir. Kurt Hartel – Germany
  • My Dear Mother
    Dir. Paul-Anders Simma – Finland
  • Shadows of History – Hitler‘s Secret Bio Weapons
    Dir. Marc Fehse – Germany

Feature Film Category

  • Lebendig – Alive
    Dir. Michael Siebert – Germany
  • Seven Short Films About (Our) Marriage
    Dir. Chris Hansen – USA
  • Woman of the Photographs
    Dir. Takeshi Kushida – Japan

First Time Filmmaker Category

  • Blackhole
    Dir. Holly Pilcavage – USA
  • Effigy – Poison and the City
    Dir. Udo Flohr – Germany
  • Hurricane Aaron
    Dir. J. R. Howell – USA
  • Miss Petunia
    Dir. Chen Tianyi – China

French Language Film Category

  • Belle-Ile In Acadie
    Dir. Phil Comeau – Canada/New Brunswick
  • La Chambre de Claire
    Dir. Noelle Soulier – France

International Film Category

  • Lebendig – Alive
    Dir. Michael Siebert – Germany
  • Thanks!
    Dir. Gabriele Di Luca – Italy
  • Woman of the Photographs
    Dir. Takeshi Kushida – Japan

LGBTQ Film Category

  • ‘Berta Boys
    Dir. Kyle Terrence – Canada
  • Chinx
    Dir. James Quedado – USA
  • Lolo
    Dir. Leandro Goddinho – Germany
    Dir. Paulo Menezes – Germany
  • Reshaping Beauty: Round In All The Right Places
    Dir. Tom Goss – USA
  • What If
    Dir. Francisco Fuertes – USA

Music or Music Related Film Category

  • In the Same Direction: Jeff Pifher & Socrates’ Trial
    Dir. Alexander Craven – USA
  • Strange Tenants: Ska’d for Life
    Dir. Fiona Cochrane – Australia

Music Video Category

  • Nevertheless It’s Christmas
    Dir. Thomas Florek – USA

Short Documentary Category

  • I Created You
    Dir. Noel McIntyre – Ireland
  • L’eau Est La Vie (Water Is Life): From Standing Rock To The Swamp
    Dir. Sam Vinal – USA
  • Never Give Up
    Dir. Jonathan Schörnig – Malta/Germany
  • Shot Down: Howard Snyder and the B-17 Susan Ruth
    Dir. Michael R Mazur – USA
  • The Art Of Memory
    Dir. Rodrigo Areias – Brazil

Short Film Category

  • 703 – Short, Gay and Delicious
    Dir. Tom McIntire – USA
  • Age Of Bryce
    Dir. David Feagan, Dir. Brian Elliott – USA
  • Carry My Heart to the Yellow River
    Dir. Alexis Van Hurkman – China/USA
  • Chckens
    Dir. Bryian Keith Montgomery Jr – USA
  • Duty
    Dir. Ivan Smirnov – Russian Federation
  • Ghost of a Chance
    Dir. Manes Duerr- Austria/USA
  • Myosotis Love
    Dir. Charles T Latourette – USA
  • Swept Away
    Dir. Thomas Grascoeur – France/USA
  • Walking Point
    Dir. RJ Nevens, Jr. – USA

Smart Phone Film Category

  • Hi, How Are You?
    Dir. Howon Kim – Republic of Korea
  • Mason And Jay Save The World
    Dir. John Woosley – USA

Thesis / Student Film – Competition

  • Do Turtles Swim in Maple Syrup?
    Dir. Paul-Daniel Torres – Canada/Toronto
  • Family Routine
    Dir. Ahmed Hamed – Egypt
  • Isolation
    Dir. Justin Bromley – Canada/BC
  • Muzi
    Dir. Yiting Gao – China
  • Our House
    Dir. Susan Bayani – Canada/Toronto
  • Play
    Dir. Piotr Sulkowski – Poland
  • Professional Bride
    Dir. Liza Korotka – Canada/Toronto
  • What Do You See?
    Dir. Tania Cattebeke – Paraguay

Web Only / Webisode / Web Series

  • Bong Zombies
    Dir. Mick Napier – USA
  • The Square Root
    Dir. Misti Boland, Dir. Jeremy Osbern – USA

NB Program Selections are Subject to Change. Please Check back Soon-
NB Screenplay Selections will be announced in a separate post. Stay Tuned!

One Thought to “2020 ReelHeART – Official Film and Documentary Selections Announced”

  1. IApprove. Your Team is Awesome. Thank you very much;)

Leave a Reply to Carsten Fehse Cancel reply